Ameliyatsız Çözümler

Bel ağrısının nedenleri nelerdir?

Bel ağrısının en sık nedeni mekanik bel ağrısı olarak adlandırılan ve sıklıkla belin kas, ligaman(bağ) ve eklemlerinin hasarlanması veya doğru çalışmamasından kaynaklanan ağrı tipidir. Bel ağrısının nedeni basit bir kas spazmı(kasılması) olabileceği gibi; omurga tümörleri, bel kayması, omurga kanal daralması ve omurga kırıkları gibi daha ciddi nedenler de olabilir. Her ne kadar bel ağrılarının en sık nedeni mekanik bel ağrısı olsa da, 3 ay veya daha fazla süreli bel ağrısı(kronik bel ağrısı) şikayetiniz mevcutsa doktorunuza muayene olmanız gerekir.

Bel ağrısı nasıl tedavi edilir?

Mekanik bel ağrısı ve kas spazmı için öncelikle medikal(ilaç) tedavi verilir. Medikal tedavi fayda etmez ise Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümüne danışılarak uzman doktorun uygun gördüğü tedavi uygulanır. Medikal tedavi ve fizik tedaviye yanıt alamayan hastalarımıza, uygun ise önce ameliyatsız tedavi seçeneklerini uyguluyoruz.

Bel ağrısı için ameliyatsız tedavi seçenekleri nelerdir?

  1. Radyofrekans termokoagülasyon
  2. Transforaminal enjeksiyon
  3. Faset eklem enjeksiyonu
  4. Ozon tedavisi
Radyofrekans termokoagülasyon

Hastamızı muayene ettikten ve radyolojik görüntüleme yöntemlerini inceledikten sonra hastamıza transforaminal enjeksiyon, faset eklem enjeksiyonu, radyofrekans termokoagülasyon veya ozon tedavisi yöntemlerinden uygun olanları öneriyoruz. 

Bu tedavi yöntemleri genel anestezi almadan lokal anestezi(bölgesel uyuşturma) ile hasta uyanık olarak ameliyathane yada tam donanımlı görüntüleme merkezlerinde röntgen cihazı altında uygulanmalıdır. 

Radyofrekans termokoagülasyon ve faset eklem enjeksiyonu yöntemlerinde ise omurların birbiri ile yaptığı eklemlerin neden olduğu ağrılar, radyofrekans cihazı kullanılarak ağrı bölgesine verilen ısı ve ilaçlar ile yok edilmeye çalışılır. Radyofrekans termokoagülasyon yöntemi ile yaklaşık 20 dakikada bel ağrınızdan kurtulabilirsiniz. Bu yöntemde sadece bel bölgenize lokal anestezi ile ağrı duymadan çok ince iğneler yardımı ile ağrı merkezlerine ısı ve ilaç uygulanmaktadır(Resim-1). Bu işlemin avantajları narkoz gerektirmemesi, hastanede yatış gerektirmemesi, işlem süresinin kısa olması ve işlem sonrası bir kısıtlama olmadan normal hayatıza devam edebilmenizdir. 

Bu işlem her yaş grubundan hastalarımıza uygulanabilmektedir. Özellikle ameliyat olamayan yoğun bel eklem kireçlenmesi olan, kilolu ve ileri yaştaki hastalarımız çok fayda görmektedir. Bel fıtığı veya dar kanal ameliyatı olan hastalarımızın da ameliyat sonrası geçmeyen bel ağrılarına da çözüm olabilmektedir.

Transforaminal enjeksiyonda, fıtık baskısı altındaki sinir bölgesine röntgen görüntüsü kılavuzluğunda direk olarak ilaç verilerek ağrının giderilmesi ve sinir ödeminin azaltılması amaçlanır(Resim-2)

Ozon tedavisinde ise disk içine ozon verilerek fıtık parçalarının küçültülmesi sağlanmaya ve disk basıncı azaltılmaya çalışılmaktadır.

Transforaminal enjeksiyon